Pod względem hydrograficznym obszar gminy Kowala leży w całości w zlewni rzeki Wisły. Południowo-wschodnia i częściowo centralna część gminy (30,1% ogólnej powierzchni) jest odwadniana przez Iłżankę, lewobrzeżny dopływ Wisły pierwszego rzędu. Iłżanka nie przepływa przez obszar gminy, na badanym obszarze nie posiada również rozbudowanego systemu dopływów. Ta część gminy jest odwadniany przez Kobylankę, dopływ Modrzejowicy, lewostronnego dopływu Iłżanki. Pozostały, przeważający obszar (69,9 % ogólnej powierzchni gminy) należy do zlewni Radomki i jest odwadniany przede wszystkim przez Oronkę będącą dopływem Szabasówki, będącej prawym dopływem Radomki, która stanowi lewy dopływ Wisły pierwszego rzędu.
Dział wodny II rzędu między dorzeczami tych systemów jest szeroki i niewyraźnie zarysowany w morfologii. Tworzą go nabrzmienia terenu wyniesione ponad dna dolin zaledwie 2-10 m. Jeszcze mniej wyraźnie są działy wodne zlewni cząstkowych.
Gęstość sieci rzecznej na obszarze gminy Kowala jest niejednakowa. Największą gęstością charakteryzują się północna i środkowa część gminy, miejscowości: Kowala, Kosów, Rożki i Augustów. Natomiast równoleżnikowa strefa ciągnąca się od wschodniej części Kowali do Bardzic jest praktycznie pozbawiona sieci rzecznej. Bardzo mała gęstość sieci rzecznej jest także w takich miejscowościach jak: Młodocin Mniejszy, Ludwinów, Ruda Mała i Dąbrówka Zabłotnia.
Brak jest naturalnych zbiorników wód powierzchniowych, z wyjątkiem małych starorzeczy oraz bagiennych oczek śródleśnych. Na terenie gminy Kowala nie występują zbiorniki retencyjne. Jedynie w okolicach Kosowa, z wód rzeki Kosówki korzysta Gospodarstwo Stawowe o powierzchni 25,0ha (w skład którego wchodzi 11 zbiorników), na podstawie pozwolenia wodnoprawnego, wydanego przez Starostę Radomskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz